Izstāde “Saule ekslibrī un medaļās” Saules muzejā

Izstāde

No 2012. gada 20. aprīļa līdz pat 20. augustam Saules muzejā, Vaļņu ielā 30, Rīgā notiek izstāde “Saule ekslibrī un medaļās”, kurā ir skatāmi mūsdienu latviešu mākslinieku – ekslibristu kā arī tēlnieku darbi. Šī ir jau trešā minigrafiķu un medaļu mākslinieku kopīgi veidotā izstāde.

Ex-libris daļā izstādes apmeklētāji varēs iepazīties ar latviešu mākslinieku – klasiķu Pētera Upīša un Dzidras Ezergailes darbiem, gan ar vidējās paaudzes mākslinieku Elitas Viliamas, Andreja Māra Eizāna, Arvīda Vītola darbiem, kā arī ar pašlaik Latvijā visvairāk radīto ex-libris darbu autora Imanta Ozoliņa un daudzu citu minigrafiķu veikumiem.

Izstādes medaļu daļā varēs apskatīt 20 medaļu mākslinieku Saulei veltītās medaļas. Darbi radīti laika posmā no 1976. – 2012. gadam un to radīšanā visvairāk izmantota bronza, kā arī porcelāns, keramika, akmens, alumīnijs, sudrabs, varš, keramofikss un stikls. Viena no izstādē apskatāmajām medaļām ir veltīta konkrētam notikumam – Saules aptumsumam, kas bija novērojams 2011. gada 4. janvārī.

Sauli kā “galveno varoni” savā darbā attēlo Edgars Grīnfelds, Velga Eizenberga, Ligita Breģe, Vija Dzintare un Jānis Strupulis, bet Sauli kā “otrā plāna tēlu” – prof. Bruno Strautiņš, Ligita Franckeviča, Inese Nātriņa, Jānis Anmanis, Arta Dumpe un Klāvs Veinbahs. Saules asociatīvo nozīmi izmanto Nellija Skujeniece, Agita Šteinberga, Antra Urtāne, Māra Mickeviča, Māra Kalniņa, Juris Kaksis un Eva Ziediņa, bet Saules motīvu kā nosacītu etnogrāfisku simbolu – Jānis Strupulis, Zane Elerte, Anatolijs Vasiļjevs un Jānis Anmanis.

Izstāde "Saule ekslibrī un medaļās" Saules muzejā

Ex-libris tulkojumā no latīņu valodas nozīmē “no grāmatām”. Tā ir īpaša piederības zīme – māksliniecisks, pavairots zīmējums vai mazās formas grafika ar bibliotēkas vai grāmatu krātuves īpašnieka vārdu. To ielīmē grāmatas vāka iekšpusē, un izsenis cilvēks, kas mīlēja grāmatas, tika uzskatīts par paraugu, kam vērts sekot. Ex-libris ir senākā un skaistākā grafikas mākslas nozare. Tā raksturo savu īpašnieku kā profesionāli savā darbā, gan kā dažādu hobiju cienītāju, gan vienkārši kā interesentu un unikālu cilvēku. No senās Ēģiptes laikiem (pirmais zināmais ex-libris radīts 18. dinastijas laikā faraonam Amenhotepam III) līdz mūsdienām tas ir izdzīvojis, attīstījies un pašlaik pasaulē sasniedzis savu augstāko mākslinieciskā izpildījuma pakāpi.

Šī mākslas joma vēsturiski ir attīstījusies divos virzienos:
1. Augstās grafikas mākslas darbs, kas paredzēts izstādēm, konkursiem, īpašām kolekcijām vai apmaiņai, un ļoti vērtīgām grāmatām kā piedrības zīme;
2. Lietišķās mākslas darbs, ko var pasūtīt un iegūt katrs bibliotēkas īpašnieks vai interesents.

Mūslaiku latviešu ex-libris mākslinieki pilnvērtīgi iekļaujas pasaules ekslibristu aktivitātēs un godam pārstāv Latviju dažāda mēroga konkursos un izstādēs, iegūstot gan Grand Prix, gan laureātu diplomus. Daļa no šiem māksliniekiem un ekslibru kolekcionāriem piedalās arī Saules muzeja rīkotajā izstādē. Īpaši var izcelt arī mūsu ex-libris kolekcionārus, jo arī viņi aktīvi piedalās šīs mākslas jomas popularizēšanā, izstādot savas kolekcijas dažādās skatēs gan Latvijā, gan ārzemēs. Tā šoreiz ir mūsu lielākā pūču kolekcionāre Gaida Šilinska.

Arī Latvijā šis mākslas virziens dzīvo un attīstās, un godam nes tās vārdu mākslas pasaulē. Lai dzīvo ex-libris!

Izstādes organizatori:
Latvijas medaļu mākslas klubs, Latvijas ekslibristu klubs un Saules muzejs

Adrese:
Vaļņu iela 30, Rīga, LV-1050

Darba laiks:
Katru dienu no 10.00 līdz 19.00

Biļešu cenas:
Pieaugušie: LVL 2,50
Skolēni, studenti, pensionāri: LVL 2,00
Pirmsskolas vecuma bērni: LVL 1,00
Ģimenes biļete (2 pieaugušie ar 1–4 bērniem): LVL 6,00
Pilnas biļetes cenā iekļauts muzeja apmeklējums, izstādes apskate un darbošanās muzeja radošajā darbnīciņā