Saules nedēļa 2011

Saules nedēļa 2011

saule

Otrdien, 2011.gada 4.janvārī Latvijā būs novērojams daļējs Saules aptumsums.

Saules aptumsumi notiek tad, kad Mēness pilnībā vai daļēji aizsedz Saules disku. Pilnīgas aizsegšanas gadījumā uz vairākām minūtēm iestājas tumsa, bet daļējas aizsegšanas gadījumā atkarībā no aptumsuma fāzes Saule vizuāli atgādina apli ar nelielu robu, bet 4.janvārī aptumsuma maksimuma brīdī tā izskatīsies pēc sirpja ar augšup vērstiem galiem.
Latvijā daļējie Saules aptumsumi ir novērojami reizi 2 – 4 gados. Iepriekšējais daļējais Saules aptumsums Latvijā bija novērojams 2008. gada 1. augustā, bet nākamais būs novērojams tikai pēc četriem gadiem – 2015. gada 20. martā. Savukārt pilns Saules aptumsums katrā konkrētā ģeogrāfiskā vietā ir reta parādība. Iepriekšējo reizi Latvijā pilns Saules aptumsums bija novērojams 1954. gadā, bet nākamais būs novērojama tikai 2142. gadā.

2011. gada 4. janvārī aptumsums Rīgā sāksies plkst. 9:24, maksimālā fāze būs plkst. 10:46, bet aptumsums beigsies plkst. 12:11. Latvijas rietumu daļā aptumsums sāksies un beigsies līdz pat 2 minūtēm ātrāk, bet austrumu daļā – līdz pat 2 minūtēm vēlāk. Maksimālā aptumsuma fāze (Saules diametra aizsegtā daļa) viscaur Latvijā būs 0,84.
Detalizēta informācija par 4.janvāra Saules aptumsumu tīmekļa vietnē www.saulespulkstenis.lv
Rīgā organizēti 4. janvāra Saules aptumsuma novērojumi notiks Latvijas Universitātes centrālās ēkas astronomiskajā tornī, Rīgā, Raiņa bulvārī 19. Saules aptumsuma novērojumi notiks arī netālu no Saules muzeja (Rīgā, Kungu ielā 1).
Par godu Saules aptumsumam janvāra pirmajā nedēļā Saules muzejs rīko īpašus tematiskus pasākumus pirmdien un trešdien – atvērti semināri par aptumsumiem, otrdien un ceturtdien – dzejas un dziesmu vakari, ik dienu – radošās darbnīcas, bet 4.janvāra rītā konsultācijas par Saules aptumsuma novērošanu.

Latvijas Astronomijas biedrība atgādina, ka Saules un Saules aptumsuma novērojumu laikā uz Sauli nekādā gadījumā nedrīkst skatīties ar neapbruņotu aci, binokli, tālskati vai teleskopu. Novērojumiem jāizmanto īpaši blīvs filtra materiāls. Šim nolūkam neder parastās saulesbrilles, kompaktdiska vai disketes materiāls. Visdrošākā metode ir Saules attēla projicēšana uz ekrāna.

Latvijas Astronomijas biedrība apvieno astronomijas profesionāļus un interesentus, lai veicinātu debess novērojumus un astronomijas popularizēšanu. LAB biedri piedalās žurnāla „Zvaigžņotā Debess” veidošanā, vada debess novērojumus Latvijas Universitātes Astronomiskajā tornī un organizē regulāras informatīvas sanāksmes. Plašāka informācija par LAB – vietnē www.lab.lv

Saules Muzejs sadarbībā Latvijas Astronomijas biedrību un Tehniskās jaunrades namu ANNAS 2 organizē dažādās aktivitātes veltītas aptumsuma tēmai:

4.janvāris
9:00 Saules aptumsuma novērošana (konsultācijas par novērošanu)
12:30 Projekta „Saules pulksteņi fotogrāfijās” atklāšana
13:00 Darbnīca „Radošā Saule” – savas saulītes izgatavošana
18:00 Dzejas vakars veltīts Saulei

5.janvāris
13:00 Darbnīca „Radošā Saule” – savas saulītes izgatavošana
18:15 Latvijas Astronomijas biedrības atklātā sanāksme veltīta Saules tēmai

6.janvāris
13:00 Darbnīca „Radošā Saule” – savas saulītes izgatavošana
18:00 Dziesmu vakars veltīts Saulei

7.janvāris
13:00 Darbnīca „Radošā Saule” – savas saulītes izgatavošana
18:00 Improvizāciju teātris

8.janvāris
12:00 Ģimenes diena
Sekojiet informācijai interneta lapās www.saulesmuzejs.lv, www.astro.lv, www.lab.lv, astronomijas ziņu portālā www.starspace.lv, kā arī citos plašsaziņas līdzekļos.